MESC-221M-01 | Fastron
Suppressor choke, axial, 220 µH, 500 mA, MESC-221M-01
Order No.: 74D396
EAN: 4099889011289
MPN:
MESC-221M-01
Series: MESC
MESC-221M-01 Fastron Fixed Inductors Image 1
MESC-221M-01 Fastron Fixed Inductors Image 2
MESC-221M-01 Fastron Fixed Inductors Image 3
Image may differ
Available: 922 pcs.
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
10 pcs.
50 pcs.
250 pcs.
1000 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
Suppressor inductor, MESC-221M-01, FASTRON
Features
  • High rated current
  • Low DC resistance
Applications
  • RF blocking, filtering and decoupling
  • Entertainment devices
  • Interference suppression
Technical specifications
Filter Property Value
Product type suppressor choke
Inductance 220 µH
DC current 500 mA
Tolerance ±20 %
DC resistance 3120 mΩ
Saturation current 500 mA
Measuring frequency 0.1 MHz
Design axial
Length 24 mm