1008F-150K-01 | Fastron
RF choke, SMD 1008, 15 µH, 260 mA, 1008F-150K-01
Order No.: 79D5847
EAN: 4099891561796
MPN:
1008F-150K-01
Series: 1008F
1008F-150K-01 Fastron Fixed Inductors
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available in 4 Days: 302 pcs. - if ordered today
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
10 pcs.
100 pcs.
500 pcs.
1000 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
RF inductor, 1008F-150K-01, Fastron
Applications
  • Mobile telecommunication
  • Automotive subsystems
  • Wireless communication
Technical specifications
Filter Property Value
Product type RF choke
Inductance 15 µH
DC current 260 mA
Tolerance ±10 %
DC resistance 5 Ω
Measuring frequency 7.9 MHz
Quality Q Q 23
Design SMD 1008
Length 2.9 mm
Width 2.8 mm
Height 2.1 mm