R12-200-230V | Eltako
Relay, 2 Form A (N/O), 230 V (AC), 16 A, 250 V (AC), R12-200-230V
Order No.: 06N7144
EAN: 4010312200520
MPN:
R12-200-230V
R12-200-230V Eltako Industrial Relays
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available: 4 pcs.
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
5 pcs.
Switching relays, type Eltako R12.
For in-line installation on DIN rails, with hand-operated actuator and switching state indication; Contacts: 1 NO, 2 NO, or 1 NO + 1 NC. Rated breaking capacity: 16 A/250 VAC. Required control power: 1.9 W. Duty cycle: 100 %. Test voltage contact/contact: 2000 V. Incandescent/ halogen lamp load on 230 V: 2300 W. Fluorescent lamp load, DUO circuit: 3500 VA. Contact pitch: 3.0 mm. Ambient temperatures: –5.0 to +50 °C. Standards: EN 60669. Dimensions: W 18, D 55 mm.
With 2 x NO, type R12-200.
Technical attributes (type, control voltage): R12-200-230V, 230 VAC
Technical specifications
Filter Property Value
Contact type 2 Form A (N/O)
switching current 16 A
Coil voltage (AC) 230 V
Switching Voltage (AC) 250 V