R12-110-24V | Eltako
Relay, 1 Form A (N/O) + 1 Form B (N/C), 24 V (AC), 16 A, 250 V (AC), R12-110-24V
Order No.: 06N7138
EAN: 4010312200476
MPN:
R12-110-24V
R12-110-24V Eltako Industrial Relays
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available: 2 pcs.
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
5 pcs.
Switching relays, type Eltako R12.
For in-line installation on DIN rails, with hand-operated actuator and switching state indication; Contacts: 1 NO + 1 NC. Rated breaking capacity: 16 A/250 VAC. Required control power: 1.9 W. Duty cycle: 100 %. Test voltage contact/contact: 2000 V. Incandescent/ halogen lamp load on 230 V: 2300 W. Fluorescent lamp load, DUO circuit: 3500 VA. Contact pitch: 3.0 mm. Ambient temperatures: –5.0 to +50 °C. Standards: EN 60669. Dimensions: W 18, D 55 mm.
With 1 NO + 1 NC, type R12-110.
Technical attributes (type, control voltage): R12-110-24V, 24 VAC
Technical specifications
Filter Property Value
Contact type 1 Form A (N/O) + 1 Form B (N/C)
switching current 16 A
Coil voltage (AC) 24 V
Switching Voltage (AC) 250 V