R12-100-12VDC | Eltako
Relay, 1 Form A (N/O), 12 V (DC), 16 A, 250 V (AC), R12-100-12VDC
Order No.: 06N7132
EAN: 4010312200995
MPN:
R12-100-12VDC
R12-100-12VDC Eltako Industrial Relays
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 1 Week
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
5 pcs.
10 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
Switching relays, type Eltako R12.
For in-line installation on DIN rails, with hand-operated actuator and switching state indication; Contacts: 1 NO, Rated breaking capacity: 16 A/250 VAC. Required control power: 1.9 W. Duty cycle: 100 %. Test voltage contact/contact: 2000 V. Incandescent/ halogen lamp load on 230 V: 2300 W. Fluorescent lamp load, DUO circuit: 3500 VA. Contact pitch: 3.0 mm. Ambient temperatures: –5.0 to +50 °C. Standards: EN 60669. Dimensions: W 18, D 55 mm.
With 1 NO contact, type R12-100.
Technical attributes (type, control voltage): R12-100-12V DC, 12 VDC
Technical specifications
Filter Property Value
Contact type 1 Form A (N/O)
switching current 16 A
Coil voltage (DC) 12 V
Switching Voltage (AC) 250 V