MDL4U200 | BK PRECISION
Electronic load, 200 W, 110-220 V, MDL4U200
Order No.: 35K0173
EAN: 817050960051
MPN:
MDL4U200
MDL4U200 BK PRECISION Bench Power Supplies and Loads
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 13 Weeks
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
1 pcs.
Programmable DC Electronic Load, MDL4U200, BK PRECISION
The MDL4U200 provides users the flexibility to test a wide range of power sources from multi-output DC power supplies to batteries, fuel cells, and photovoltaic arrays. The mainframe consists of a controller and four open slots that can be populated with any combination of modules up to 2400 W (up to 4800 W with mainframe extension). This high-performance electronic load module is capable of operating in constant current (CC), constant voltage (CV), constant resistance (CR), and constant power (CW).
Features
  • Removable modules for easy system configurability
  • Support for up to 16 channels using dual channel modules with mainframe extension
  • Operate identical modules in parallel mode for high current applications
  • Synchronous load on/off function
  • Standard LAN, GPIB, USB, and RS232 interfaces with USBTMC/SCPI protocol support
  • Analog current control and monitoring
  • Adjustable slew rate in CC mode
  • Automatic test function
  • 101 memory locations to save/recall setting parameters
  • Remote sense
  • OVP/OCP/OPP/OTP and reverse voltage protection
Technical specifications
Filter Property Value
Power 200 W
Input voltage AC 110-220 V
Load DC voltage 80 V
Load direct current 40 A
Width 82 mm
Height 170.5 mm
Depth 573 mm