MDL4U600 | BK PRECISION
Electronic load, 600 W, 110-220 V, MDL4U600
Order No.: 35K0179
EAN: 817050960112
MPN:
MDL4U600
MDL4U600 BK PRECISION Bench Power Supplies and Loads
1 pcs.
Programmable DC Electronic Load, MDL4U600, BK PRECISION
The MDL4U600 provides users the flexibility to test a wide range of power sources from multi-output DC power supplies to batteries, fuel cells, and photovoltaic arrays. The mainframe consists of a controller and four open slots that can be populated with any combination of modules up to 2400 W (up to 4800 W with mainframe extension). This high-performance electronic load module is capable of operating in constant current (CC), constant voltage (CV), constant resistance (CR), and constant power (CW).
  • Adjustable slew rate in CC mode
  • Automatic test function
  • 101 memory locations to save/recall setting parameters
  • Remote sense
  • OVP/OCP/OPP/OTP and reverse voltage protection
Technical specifications
Filter Property Value
Power 600 W
Input voltage AC 110-220 V
Load DC voltage 80 V
Load direct current 120 A
Width 82 mm
Height 170.5 mm
Depth 573 mm