MDL4U400 | BK PRECISION
Electronic load, 400 W, 110-220 V, MDL4U400
Order No.: 35K0177
EAN: 817050960099
MPN:
MDL4U400
MDL4U400 BK PRECISION Bench Power Supplies and Loads
1 pcs.
Programmable DC Electronic Load, MDL4U400, BK PRECISION
The MDL4U400 provides users the flexibility to test a wide range of power sources from multi-output DC power supplies to batteries, fuel cells, and photovoltaic arrays. The mainframe consists of a controller and four open slots that can be populated with any combination of modules up to 2400 W (up to 4800 W with mainframe extension). This high-performance electronic load module is capable of operating in constant current (CC), constant voltage (CV), constant resistance (CR), and constant power (CW).
  • Adjustable slew rate in CC mode
  • Automatic test function
  • 101 memory locations to save/recall setting parameters
  • Remote sense
  • OVP/OCP/OPP/OTP and reverse voltage protection
Technical specifications
Filter Property Value
Power 400 W
Input voltage AC 110-220 V
Load DC voltage 80 V
Load direct current 60 A
Width 82 mm
Height 170.5 mm
Depth 573 mm