Q19P1CXXB24E | APEM
Signal light, 24 V (DC), blue, 540 mcd, Mounting Ø 19 mm, pitch 1.25 mm, LED number: 1, Q19P1CXXB24E
Order No.: 31G7058
EAN: 4099889581782
MPN:
Q19P1CXXB24E
Series: Q19P1CXX
Q19P1CXXB24E APEM Signal Lamps, Indicators, Arrays
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: On Request
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
100 pcs.
500 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
LED-Signal lamp, Q19P1CXXB24E, APEM
LED indicators with the mounting diameter of 19mm. Integrated Ø 10mm LED, 2VDC to 220VAC, with metal socket and options for flashing, permanent or RGB illumination.
Features
  • Various connection options (solder lugs, plug connections, solder pins and cable outlets),
  • Frame shape (protruding)
  • Surfaces (chrome, chrome matt and chrome black).
  • Also available in Super-Bright
Technical specifications
Filter Property Value
Connection solder connection/2.8 mm
Diode Diameter 10 mm
Installation diameter 19 mm
Farbe der Beleuchtung blue
Luminous intensity 0.54 cd
Assembly PCB mounting
Rated voltage (DC) 24 V
Rated current 20 mA
Grid 1.25 mm