MBB0207VD5000BC100 | Vishay
Metal film resistor, 500 Ω, 0.4 W, ±0.1 %, MBB0207VD5000BC100
Order No.: 03E9439
EAN: 4099879653925
MPN:
MBB0207VD5000BC100
Series: MBB 0207
MBB0207VD5000BC100 Vishay Wirewound Resistors
Image may differ
Available: 1,526 pcs.
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
10 pcs.
100 pcs.
500 pcs.
1000 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
Metal film resistor, MBB0207VD5000BC100, Vishay
Features
  • Established reliability
  • Advanced thin film technology
  • Intrinsic sulfur resistance
  • Single lot date code
Applications
  • Military
  • Avionics
  • Space
Technical specifications
Filter Property Value
ohmic resistance 500 Ω
Tolerance ±0.1 %
Power 0.4 W
Design axial
Assembly THT
Version metal film resistor
Temperature coefficient ±25 ppm/K
Isolation voltage 75 V
min. operating temperature -55 °C
max. operating temperature 125 °C
diameter 2.5 mm
Length 6.5 mm