534B1502JC | Vishay
Wire-wound potentiometer, 10 turns, 5 kΩ, 2 W, linear, solder lug, 534B1502JC
Order No.: 67E855
EAN: 4099879970732
MPN:
534B1502JC
Series: 534
534B1502JC Vishay Potentiometers Image 1
534B1502JC Vishay Potentiometers Image 2
Image may differ
Available: 60 pcs.
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
10 pcs.
50 pcs.
150 pcs.
500 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
Multi turn wirewound potentiometer, 534-502 5K0, Vishay
Technical specifications
Filter Property Value
Version wire-wound potentiometer
ohmic resistance 5 kΩ
Power 2 W
Assembly straight
Track Taper linear
Rotary range, electrical 3600 °
Mechanic rotary range 3600 °
max. number of revolutions 10
axle diameter 6.35 mm
Connection solder lug
Length 22.2 mm
Width 19.1 mm
min. operating temperature -55 °C
max. operating temperature 125 °C