TPC-REM240-48 | TRACO POWER
Power supply, 48 to 55 VDC, 5 A, 120 W, TPC-REM240-48
Order No.: 32C2661
EAN: 7613441051819
MPN:
TPC-REM240-48
Series: TPC REM
TPC-REM240-48 TRACO POWER DIN Rail Power Supplies
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available in 7 Days: 128 pcs. - if ordered today
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
10 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
Power supply, TPC-REM240-48, Traco
This module is an external unit for operation with two TPC power supplies with an output voltage of 24 VDC or 48 VDC and the same type and power.
Technical specifications
Filter Property Value
Number of outputs 1
Output current 5 A
Output voltage DC 48 to 55 VDC
Input voltage AC 48-56 VDC
Power 120 W
efficiency 87 %
Degree of protection (IP) IP20
Width 45 mm
Height 96.5 mm
Depth 90 mm