TPC-REM240-24 | TRACO POWER
Power supply, 24 to 27 VDC, 10 A, 120 W, TPC-REM240-24
Order No.: 32C2660
EAN: 7613441051802
MPN:
TPC-REM240-24
Series: TPC REM
TPC-REM240-24 TRACO POWER DIN Rail Power Supplies
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available in 7 Days: 126 pcs. - if ordered today
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
10 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
Power supply, TPC-REM240-24, Traco
The TPC REM240-24 is an external unit for operation with two TPC power supplies with an output voltage of 24 VDC or 48 VDC and the same type and power. With this module, two outputs of TPC power supplies can be connected together to achieve a reliable DC supply. If one of the power supplies fails during redundancy operation, the output power is fully provided by the remaining operating power supply. The redundancy of the DC system is monitored by a DC OK signal.
Technical specifications
Filter Property Value
Number of outputs 1
Output current 10 A
Output voltage DC 24 to 27 VDC
Input voltage AC 24-28 VDC
Power 120 W
efficiency 87 %
Degree of protection (IP) IP20
Width 45 mm
Height 96.5 mm
Depth 90 mm