B72510E0250K062 | TDK (EPCOS)
Varistor, SMD 0805, VV 39 V, 80 A, 31 V (DC), 25 V (AC), ±10 %, 0.005 VA (AC), 0.3 J, B72510E0250K062
Order No.: 82E4820
EAN: 4099879989994
MPN:
B72510E0250K062
B72510E250K62
Series: B72510
B72510E0250K062 TDK (EPCOS) Varistors Image 1
B72510E0250K062 TDK (EPCOS) Varistors Image 2
B72510E0250K062 TDK (EPCOS) Varistors Image 3
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available: 4,287 pcs.
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
10 pcs.
50 pcs.
250 pcs.
1000 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
SMD metal oxide varistors (VDRs), type TDK/Epcos B725.
Chip package, molded, good soldering properties, low-inductance
Size 0805, type B72510.
Technical specifications
Filter Property Value
Design SMD 0805
Varistor Voltage Type 39 V
max. Surge current, transient (8/20 µs) 80 A
Rated voltage (DC) 31 V
Rated voltage (AC) 25 V
Tolerance ±10 %
Power dissipation 0.005 W
Energy absorption 0.3 J
min. operating temperature -55 °C
max. operating temperature 125 °C