B72210S0350K101 | TDK (EPCOS)
Varistor, radial, VV 56 V, 500 A, 45 V (DC), 35 V (AC), ±10 %, 0.05 VA (AC), 5.4 J, B72210S0350K101
Order No.: 82E2340
EAN: 4099879988515
MPN:
B72210S0350K101
B72210S350K101
Series: B72210
B72210S0350K101 TDK (EPCOS) Varistors Image 1
B72210S0350K101 TDK (EPCOS) Varistors Image 2
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available: 105 pcs.
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
10 pcs.
50 pcs.
250 pcs.
1000 pcs.
2500 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
Metal oxide varistors (VDRs), type TDK/Epcos S10 B72210..K101.
Disk version
Design radial
Varistor Voltage Type 56 V
max. Surge current, transient (8/20 µs) 500 A
Rated voltage (DC) 45 V
Rated voltage (AC) 35 V
Tolerance ±10 %
Power dissipation 0.05 W
Energy absorption 5.4 J
Grid 7 mm
min. operating temperature -40 °C
max. operating temperature 85 °C