B72210S0140K101 | TDK (EPCOS)
Varistor, radial, VV 22 V, 500 A, 18 V (DC), 14 V (AC), ±10 %, 0.05 VA (AC), 2 J, B72210S0140K101
Order No.: 82E2192
EAN: 4099879987631
MPN:
B72210S0140K101
B72210S140K101
Series: B72210
B72210S0140K101 TDK (EPCOS) Varistors Image 1
B72210S0140K101 TDK (EPCOS) Varistors Image 2
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available: 935 pcs.
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
10 pcs.
50 pcs.
250 pcs.
1000 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
Metal oxide varistors (VDRs), type TDK/Epcos S10 B72210..K101.
Disk version
Technical specifications
Filter Property Value
Design radial
Varistor Voltage Type 22 V
max. Surge current, transient (8/20 µs) 500 A
Rated voltage (DC) 18 V
Rated voltage (AC) 14 V
Tolerance ±10 %
Power dissipation 0.05 W
Energy absorption 2 J
Grid 7 mm
min. operating temperature -40 °C
max. operating temperature 85 °C