B82720K2301N040 | TDK (EPCOS)
Power line choke, radial, 12 mH, 300 mA, B82720K2301N040
Order No.: 73D9205
EAN: 4099889007404
MPN:
B82720K2301N040
B82720K2301N40
Series: B82720K
B82720K2301N040 TDK (EPCOS) Fixed Inductors Image 1
B82720K2301N040 TDK (EPCOS) Fixed Inductors Image 2
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 40 Weeks
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
600 pcs.
Power line chokes, type TDK/Epcos B82720A.
Current-compensated ring core double choke for line applications
Vertical version, type B82720K.
Technical specifications
Filter Property Value
Product type power line choke
Inductance 12 mH
DC current 300 mA
Tolerance -30/+50 %
DC resistance 1.1 Ω
Measuring frequency 10 kHz
Design radial
Length 13 mm
Width 9.5 mm
Height 14 mm