6SL3520-0XA22-2AA0 | Siemens
Frequency converter, 3-phase, 2.2 kW, 480 V, 11.8 A for SIMATIC control system, 6SL3520-0XA22-2AA0
Order No.: 80P3347
EAN: 4025515978299
MPN:
6SL3520-0XA22-2AA0
6SL35200XA222AA0
Series: SINAMICS G115D
6SL3520-0XA22-2AA0 Siemens Variable speed drive and Accessories
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 3 Weeks
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
1 pcs.
SINAMICS G115D wall-mounted Rated power: 2.2 kW for 3S 200%, 57S 150%, 240S 87% Radio interference suppression filter for Cat. C2 3AC 380 - 480 V +10/-10% 45-66Hz Ambient temp. -30 to +40°C size: FSB Protection class IP65/66 / UL Type 4X Distributed SINAMICS G115D converter the distributed drive for applications involving horizontal motion. SINAMICS G115D is a new distributed drive. The versatile, rugged and distributed solution provides tailored performance features specifically for conveyor belt applications. It sets itself apart as a result of its innovative design, which means that the device is easy to connect up, commission and service. With SINAMICS G115D you benefit from a system that can be immediately used with comprehensive TIA integration and cloud conductivity. Further, it can be operated under tough conditions. SINAMICS G115D converters are available in a wall mounted version. The converters are available in a power range extending from 0.37 up to 7.5 kW, in frame sizes from FSA to FSC and have an IP 65 or IP 66 degree of Protection. Based on various options - such as External braking resistors, SD memory card, web server module for wireless commissioning, various connector types - SINAMICS G115D can be individually adaptedto the requirements of the specific application. Furthermore, it facilitates simple system configuration with predefined macros in the converter and preconfigured function blocks from the Totally Integrated Automation Portal (TIA Portal) for fast connection, e.g. to a SIMATIC controller. SINAMICS G110D distributed converter is the predecessor to SINAMICS G115D wall mounted.
Technical specifications
Filter Property Value
Version frequency converter
Suitable for SIMATIC control system
Power 2.2 kW
Number of phases 3
Rated voltage 480 V
Output current 11.8 A
Width 425 mm
Height 180 mm
Depth 134 mm