3NC2220-5 | Siemens
Semiconductor protective fuse 22 x 58 mm, 20 A, aR, 500 V (DC), 690 V (AC), 3NC2220-5
Order No.: 80P6782
EAN: 4011209629066
MPN:
3NC2220-5
3NC22205
Series: SITOR
3NC2220-5 Siemens Micro Fuses
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: On Request
1 pcs.
5 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
SITOR cylindrical fuse link, 22x58 mm, 20 A, aR, Un AC: 690 V, Un DC: 500 V, DC according to UL, Striker indicator SITOR 3NE and 3NC semiconductor fuses protect power semiconductors from the effects of short circuits. As an important element of the SENTRON protective component line for electronic installations, the SITOR fuse system from Siemens provides effective protection for personnel, equipment and plants with reliable shutdown in the event of an overload or short circuit. The area of application also includes frequency converters with fuses in the input circuit and in the DC link and also UPS systems and soft-starters for motors.
Version semiconductor protective fuse
Design 22 x 58 mm
Enclosure ceramic tube
Rated current 20 A
Tripping characteristics aR
Rated voltage (DC) 500 V
Rated voltage (AC) 690 V
Height 58 mm
diameter 22.2 mm