3NC2225-0MK | Siemens
Semiconductor protective fuse 22 x 58 mm, 25 A, gR, 700 V (DC), 690 V (AC), 3NC2225-0MK
Order No.: 80P6784
EAN: 4001869497259
MPN:
3NC2225-0MK
3NC22250MK
Series: SITOR
3NC2225-0MK Siemens Micro Fuses
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: On Request
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
10 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
SITOR cylindrical fuse link, 22x58 mm, 25 A, gR, Un AC: 690 V, Un DC: 700 V SITOR 3NE and 3NC semiconductor fuses protect power semiconductors from the effects of short circuits. As an important element of the SENTRON protective component line for electronic installations, the SITOR fuse system from Siemens provides effective protection for personnel, equipment and plants with reliable shutdown in the event of an overload or short circuit. The area of application also includes frequency converters with fuses in the input circuit and in the DC link and also UPS systems and soft-starters for motors.
Features
  • Extremely fast-acting switch-off characteristic compared to conventional LV HRC fuses
  • Power semiconductors are also reliably protected in the event of a short-circuit
  • The Siemens quality standard ensures very good characteristic curve accuracy
Technical specifications
Filter Property Value
Version semiconductor protective fuse
Design 22 x 58 mm
Enclosure ceramic tube
Rated current 25 A
Tripping characteristics gR
Rated voltage (DC) 700 V
Rated voltage (AC) 690 V
Height 58 mm
diameter 22.2 mm