5SV6016-6KP20 | Siemens
AFDD/MCB combination 230 V, 6 kA, 1+N, B, 20 A compact (1 MW) pigtail
Order No.: 80P8589
EAN: 4001869569376
MPN:
5SV6016-6KP20
5SV60166KP20
5SV6016-6KP20 Siemens Fire Protection Switches
1 pcs.
AFDD-MCB-combination 230V, 6kA, 1+N, B, 20A compact (1MW) pigtail AFDD-MCB combination SENTRON 5SV6 for reliable and comprehensive protection for persons, systems and assets from arcing faults.
Technical specifications
Filter Property Value
Pin number 2 pole
Tripping characteristics B
Rated current 20 A
Rated Voltage 230 V
Frequency 50 Hz