5SV6016-6KP16 | Siemens
AFDD/MCB combination 230 V, 6 kA, 1+N, B, 16 A compact (1 MW) pigtail
Order No.: 80P8588
EAN: 4001869569369
MPN:
5SV6016-6KP16
5SV60166KP16
5SV6016-6KP16 Siemens Fire Protection Switches
1 pcs.
AFDD-MCB-combination 230V, 6kA, 1+N, B, 16A compact (1MW) pigtail AFDD-MCB combination SENTRON 5SV6 for reliable and comprehensive protection for persons, systems and assets from arcing faults.
Technical specifications
Filter Property Value
Pin number 2 pole
Tripping characteristics B
Rated current 16 A
Rated Voltage 230 V
Frequency 50 Hz