8020.5015.PT | SCHURTER
Microfuse 6.3 x 32 mm, 2.5 A, T, 400 V (DC), 500 V (AC), 1.5 kA breaking capacity, 8020.5015.PT
Order No.: 59P8465
EAN: 4099889116786
MPN:
8020.5015.PT
8020.5015.PT SCHURTER Micro Fuses
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 19 Weeks
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
1 pcs.
Micro fuse, 8020.5015.PT, SCHURTER
Features
  • Material ceramic tube
  • Material endcaps copper alloy nickel-plated
  • Suitable for solder, THT
  • High breaking capacity up to 3500 A
Applications
  • Single-phase high current applications up to 30 A
  • DC applications
  • Frequency converter
  • Power electronics
  • Commercial cooking appliances
  • Photovoltaic
Technical specifications
Filter Property Value
Version microfuse
Design 6.3 x 32 mm
Enclosure ceramic tube
Rated current 2.5 A
Tripping characteristics T
Rated voltage (DC) 400 V
Rated voltage (AC) 500 V
Breaking capacity 1.5 kA
Length 32.8 mm
diameter 6.85 mm