8020.5012.PT | SCHURTER
Microfuse 6.3 x 32 mm, 1.25 A, T, 400 V (DC), 500 V (AC), 1.5 kA breaking capacity, 8020.5012.PT
Order No.: 59P8459
EAN: 4099889116724
MPN:
8020.5012.PT
8020.5012.PT SCHURTER Micro Fuses
1 pcs.
Micro fuse, 8020.5012.PT, SCHURTER
  • Suitable for solder, THT
  • High breaking capacity up to 3500 A
Applications
  • Single-phase high current applications up to 30 A
Version microfuse
Design 6.3 x 32 mm
Enclosure ceramic tube
Rated current 1.25 A
Tripping characteristics T
Rated voltage (DC) 400 V
Rated voltage (AC) 500 V
Breaking capacity 1.5 kA
Length 32.8 mm
diameter 6.85 mm