DD12.2123.111 | SCHURTER
IEC plug C14, 50 to 60 Hz, 2 A, 250 VAC, 1.6 W, 4 mH, faston plug 6.3 mm, DD12.2123.111
Order No.: 59P8755
EAN: 4099889073003
MPN:
DD12.2123.111
Series: DD12
DD12.2123.111 SCHURTER Interference suppression filter
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 10 Weeks
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
10 pcs.
25 pcs.
50 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
IEC appliance inlet, DD12.2123.111, SCHURTER
Features
  • Various mounting options
  • Attractive flat design
  • Switch for highest inrush current
  • V-Lock cord retaining
  • Ultra-compact design
  • Ideal for application with high transient loads
  • Suitable for use in medical equipment
Technical specifications
Filter Property Value
Version IEC plug C14
min. frequency 50 Hz
max. frequency 60 Hz
Rated current 2 A
Rated Voltage 250 VAC
Power 1.6 W
Capacity X|Y X2 100 nF, Y2 2.2 nF
Inductance per line 4 mH
ohmic resistance 1 MΩ
Connection faston plug 6.3 mm
With fuse Yes
integrated switch Yes
min. operating temperature -25 °C
max. operating temperature 85 °C