DA22.1121.11 | SCHURTER
IEC plug C14, 50 to 60 Hz, 1 A, 250 VAC, 1.4 W, 10 mH, faston plug 6.3 mm, DA22.1121.11
Order No.: 59P8627
EAN: 4099889072099
MPN:
DA22.1121.11
Series: DA22
DA22.1121.11 SCHURTER Interference suppression filter
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 10 Weeks
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
100 pcs.
IEC appliance inlet, DA22.1121.11, SCHURTER
Features
  • Ultra-compact design
  • Extra-Safe fuse drawers
  • Screw-on mounting on PCB
  • V-Lock notch standard
  • Suitable for use in medical equipment
Technical specifications
Filter Property Value
Version IEC plug C14
min. frequency 50 Hz
max. frequency 60 Hz
Rated current 1 A
Rated Voltage 250 VAC
Power 1.4 W
Capacity X|Y X2 100 nF, Y2 2.2 nF
Inductance per line 10 mH
ohmic resistance 1 MΩ
Connection faston plug 6.3 mm
With fuse Yes
integrated switch No
min. operating temperature -25 °C
max. operating temperature 85 °C