ATV650D75N4E | Schneider Electric
Frequency converter, 3-phase, 75 kW, 480 V, 145 A for synchronous/asynchronous motors, ATV650D75N4E
Order No.: 06N0495
EAN: 3606480701726
MPN:
ATV650D75N4E
ATV650D75N4E Schneider Electric Variable speed drive and Accessories
1 pcs.
Frequency converter, ATV650D75N4E, Schneider Electric
This altivar process ATV600 variable speed drive can feed 3-phase synchronous and asynchronous power motors. It features 3 built-in RJ45 communication ports as standard, 1 Ethernet port, 2 serial ports. It works at a rated supply voltage from 380V to 480V AC. This drive provides up to 30% energy saving when on standby due to the innovative ‘‘Stop and Go’’operation without additional costs. It is suitable for motors with power rating up to 75kW / 100hp for applications requiring slight overload (up to 120%). It is suitable for motors with power rating up to 55kW / 75hp for applications requiring significant overload (up to 150%). This drive is focused on fluids management processing and energy saving, it offers extensive flexibility in water and wastewater, mining, minerals and metals, oil and gas and food and beverage applications.
Power 75 kW
Number of phases 3
Rated voltage 480 V
Output current 145 A
Width 345 mm
Height 1250 mm
Depth 436 mm