ATV650D45N4E | Schneider Electric
Frequency converter, 3-phase, 45 kW, 480 V, 87 A for synchronous/asynchronous motors, ATV650D45N4E
Order No.: 06N0487
EAN: 3606480701702
MPN:
ATV650D45N4E
ATV650D45N4E Schneider Electric Variable speed drive and Accessories
1 pcs.
Frequency converter, ATV650D45N4E, Schneider Electric
This altivar process ATV600 variable speed drive can feed 3-phase synchronous and asynchronous power motors. It features 3 built-in RJ45 communication ports as standard, 1 Ethernet port, 2 serial ports. It works at a rated supply voltage from 380V to 480V AC. This drive provides up to 30% energy saving when on standby due to the innovative ‘‘Stop and Go’’operation without additional costs. It is suitable for motors with power rating up to 45kW / 60hp for applications requiring slight overload (up to 120%). It is suitable for motors with power rating up to 37kW / 50hp for applications requiring significant overload (up to 150%). This drive is focused on fluids management processing and energy saving, it offers extensive flexibility in water and wastewater, mining, minerals and metals, oil and gas and food and beverage applications.
Power 45 kW
Number of phases 3
Rated voltage 480 V
Output current 87 A
Width 290 mm
Height 910 mm
Depth 401 mm