ATV650D22N4E | Schneider Electric
Frequency converter, 3-phase, 22 kW, 480 V, 46.3 A for synchronous/asynchronous motors, ATV650D22N4E
Order No.: 06N0475
EAN: 3606480701672
MPN:
ATV650D22N4E
ATV650D22N4E Schneider Electric Variable speed drive and Accessories
1 pcs.
Frequency converter, ATV650D22N4E, Schneider Electric
This altivar process ATV600 variable speed drive can feed 3-phase synchronous and asynchronous power motors. This variable speed drive features an integrated EMC filter with 50m and 150m cable conforming to categories C2 and C3. It works at a rated supply voltage from 380V to 480VAC and it is an IP55 UL type 12 rated product. This drive provides up to 30% energy saving when on standby due to the innovative ‘‘Stop and Go’’operation without additional costs. It is suitable for motors with power rating up to 22kW/30HP for applications requiring slight overload (up to 120%). It is suitable for motors with power rating up to 18.5kW/25HP for applications requiring significant overload (up to 150%). This drive is focused on fluids management processing and energy saving, it offers extensive flexibility in water and wastewater, mining, minerals and metals, oil and gas and food and beverage applications.
Power 22 kW
Number of phases 3
Rated voltage 480 V
Output current 46.3 A
Width 264 mm
Height 678 mm
Depth 330 mm