ATV630U75N4 | Schneider Electric
Frequency converter, 3-phase, 7.5 kW, 480 V, 16.5 A for synchronous/asynchronous motors, ATV630U75N4
Order No.: 06N0419
EAN: 3606480758157
MPN:
ATV630U75N4
ATV630U75N4 Schneider Electric Variable speed drive and Accessories Image 1
ATV630U75N4 Schneider Electric Variable speed drive and Accessories Image 2
ATV630U75N4 Schneider Electric Variable speed drive and Accessories Image 3
ATV630U75N4 Schneider Electric Variable speed drive and Accessories Image 4
ATV630U75N4 Schneider Electric Variable speed drive and Accessories Image 5
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available in 3 Days: 10 pcs. - if ordered today
1 pcs.
Frequency converter, ATV630U75N4, Schneider Electric
This altivar process ATV600 variable speed drive can feed 3-phase synchronous and asynchronous power motors. It features 3 built-in RJ45 communication ports as standard, 1 Ethernet port, 2 serial ports. It works at a rated supply voltage from 380V to 480V AC. This drive provides up to 30% energy saving when on standby due to the innovative ‘‘Stop and Go’’operation without additional costs. It is suitable for motors with power rating up to 7.5kW / 10hp for applications requiring slight overload (up to 120%). It is suitable for motors with power rating up to 5.5kW / 7.5hp for applications requiring significant overload (up to 150%). his drive is focused on fluids management processing and energy saving, it offers extensive flexibility in water and wastewater, mining, minerals and metals, oil and gas and food and beverage applications.
Features
  • Embedded power measurement and energy dashboard
  • Embedded process monitoring and control
  • Stop and Go function to reduce energy consumption
  • Asset monitoring and protection
  • Drift monitoring
Power 7.5 kW
Number of phases 3
Rated voltage 480 V
Output current 16.5 A
Width 171 mm
Height 409 mm
Depth 233 mm