ATV630D30N4 | Schneider Electric
Frequency converter, 3-phase, 30 kW, 480 V, 61.5 A for synchronous/asynchronous motors, ATV630D30N4
Order No.: 06N0398
EAN: 3606480701412
MPN:
ATV630D30N4
ATV630D30N4 Schneider Electric Variable speed drive and Accessories Image 1
ATV630D30N4 Schneider Electric Variable speed drive and Accessories Image 2
ATV630D30N4 Schneider Electric Variable speed drive and Accessories Image 3
ATV630D30N4 Schneider Electric Variable speed drive and Accessories Image 4
ATV630D30N4 Schneider Electric Variable speed drive and Accessories Image 5
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available in 3 Days: 6 pcs. - if ordered today
1 pcs.
Frequency converter, ATV630D30N4, Schneider Electric
This altivar process ATV600 variable speed drive can feed 3-phase synchronous and asynchronous power motors. It features 3 built-in RJ45 communication ports as standard, 1 Ethernet port, 2 serial ports. It works at a rated supply voltage from 380V to 480V AC. This drive provides up to 30% energy saving when on standby due to the innovative ‘‘Stop and Go’’operation without additional costs. It is suitable for motors with power rating up to 30kW / 40hp for applications requiring slight overload (up to 120%). It is suitable for motors with power rating up to 22kW / 30hp for applications requiring significant overload (up to 150%). This drive is focused on fluids management processing and energy saving, it offers extensive flexibility in water and wastewater, mining, minerals and metals, oil and gas and food and beverage applications.
Power 30 kW
Number of phases 3
Rated voltage 480 V
Output current 61.5 A
Width 226 mm
Height 673 mm
Depth 271 mm