ATV320U55N4C | Schneider Electric
Frequency converter, 3-phase, 5.5 kW, 500 V, 14.3 A, ATV320U55N4C
Order No.: 06N0320
EAN: 3606489917791
MPN:
ATV320U55N4C
ATV320U55N4C Schneider Electric Variable speed drive and Accessories
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available in 3 Days: 17 pcs. - if ordered today
1 pcs.
Frequency converter, ATV320U55N4C, Schneider Electric
Altivar Machine ATV320 range is an offer of variable speed drives designed for Original Equipment Manufacturers (OEMs). Its compact form factor allows vertical stacking of drives inside machine frames It works at a rated power up to 5.5kW / 7.5hp and a rated voltage from 380V to 500V AC. Its robust design with IEC 60721-3-3 class 3C3 coated printed circuit boards allows to extend machine availability in harsh environmental conditions, for example at ambient temperatures of up to 60°C without the need of additional cooling.
Features
  • Safety function
  • Fanless
  • For simple and advanced machines
  • Advanced Motor control
  • Less downtime
Version frequency converter
Power 5.5 kW
Number of phases 3
Rated voltage 500 V
Output current 14.3 A
Width 150 mm
Height 232 mm
Depth 178 mm