ATV320D11N4C | Schneider Electric
Frequency converter, 3-phase, 11 kW, 500 V, 27.7 A, ATV320D11N4C
Order No.: 06N0291
EAN: 3606489917814
MPN:
ATV320D11N4C
ATV320D11N4C Schneider Electric Variable speed drive and Accessories
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 1 Week
1 pcs.
Frequency converter, ATV320D11N4C, Schneider Electric
Altivar Machine ATV320 range is an offer of variable speed drives designed for Original Equipment Manufacturers (OEMs). Its compact form factor allows vertical stacking of drives inside machine frames It works at a rated power up to 11kW / 15hp and a rated voltage from 380V to 500V AC. Its robust design with IEC 60721-3-3 class 3C3 coated printed circuit boards allows to extend machine availability in harsh environmental conditions, for example at ambient temperatures of up to 60°C without the need of additional cooling. It incorporates functions suitable for the most common applications, including torque and speed accuracy at very low speed, high dynamic performance with flux vector control without sensor and extended frequency range for high-speed motors.
It also incorporates parallel connection of motors and special drives using the voltage/frequency ratio and static speed accuracy and energy saving for open-loop synchronous motors. It weighs 6.8kg and its dimensions are 180mm wide, 330mm high, 192mm deep. Altivar Machine ATV320 meets simple and advanced application requirements covered for packaging, material handling, textile, material working, mechanical actuators and hoisting. It conforms to IEC, UL, TUV, KC and other international standards.
Features
  • Safety function
  • Fanless
  • For simple and advanced machines
  • Advanced Motor control
  • Less downtime
Version frequency converter
Power 11 kW
Number of phases 3
Rated voltage 500 V
Output current 27.7 A
Width 180 mm
Height 330 mm
Depth 198 mm