ATV320D11N4B | Schneider Electric
Frequency converter, 3-phase, 11 kW, 500 V, 27.7 A, ATV320D11N4B
Order No.: 06N0293
EAN: 3606480931314
MPN:
ATV320D11N4B
ATV320D11N4B Schneider Electric Variable speed drive and Accessories Image 1
ATV320D11N4B Schneider Electric Variable speed drive and Accessories Image 2
ATV320D11N4B Schneider Electric Variable speed drive and Accessories Image 3
ATV320D11N4B Schneider Electric Variable speed drive and Accessories Image 4
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available in 3 Days: 39 pcs. - if ordered today
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
1 pcs.
Frequency converter, ATV320D11N4B, Schneider Electric
This Altivar 320 variable speed drive can feed 3-phase synchronous and asynchronous motors. Its book form factor allows for a simple and compact installation in your automation cabinets. It works at a rated power up to 11kW / 15hp and a rated voltage from 380V to 500V AC. Its robust design with IEC 60721-3-3 class 3C3 coated printed circuit boards allows to extend machine availability in harsh environmental conditions, for example at ambient temperatures of up to 60°C without the need of additional cooling. It incorporates functions suitable for the most common applications, including torque and speed accuracy at very low speed, high dynamic performance with flux vector control without sensor and extended frequency range for high-speed motors.
Features
  • Save time and space
  • Less downtime and maintenance costs
  • Optimized for ventilation and pumping applications: up to 30% energy savings
  • Advanced connectivity reduce your initial investment while keeping flexibility in design
Technical specifications
Filter Property Value
Version frequency converter
Power 11 kW
Number of phases 3
Rated voltage 500 V
Output current 27.7 A
Width 180 mm
Height 404 mm
Depth 232 mm