ATV320U55N4B | Schneider Electric
Frequency converter, 3-phase, 5.5 kW, 500 V, 14.3 A, ATV320U55N4B
Order No.: 06N0322
EAN: 3606480931291
MPN:
ATV320U55N4B
ATV320U55N4B Schneider Electric Variable speed drive and Accessories Image 1
ATV320U55N4B Schneider Electric Variable speed drive and Accessories Image 2
ATV320U55N4B Schneider Electric Variable speed drive and Accessories Image 3
ATV320U55N4B Schneider Electric Variable speed drive and Accessories Image 4
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available in 3 Days: 38 pcs. - if ordered today
1 pcs.
Frequency converter, ATV320U55N4B, Schneider Electric
This Altivar 320 variable speed drive can feed 3-phase synchronous and asynchronous motors. Its book form factor allows for a simple and compact installation in your automation cabinets. It works at a rated power up to 5.5kW / 7.5hp and a rated voltage from 380V to 500V AC. Its robust design with IEC 60721-3-3 class 3C3 coated printed circuit boards allows to extend machine availability in harsh environmental conditions, for example at ambient temperatures of up to 60°C without the need of additional cooling.
Features
  • Save time and space
  • Less downtime and maintenance costs
  • Optimized for ventilation and pumping applications: up to 30% energy savings
  • Advanced connectivity reduce your initial investment while keeping flexibility in design
Version frequency converter
Power 5.5 kW
Number of phases 3
Rated voltage 500 V
Output current 14.3 A
Width 150 mm
Height 308 mm
Depth 232 mm