ATV320D11M3C | Schneider Electric
Frequency converter, 3-phase, 11 kW, 200 V, 54 A, ATV320D11M3C
Order No.: 06N0292
EAN: 3606480966699
MPN:
ATV320D11M3C
ATV320D11M3C Schneider Electric Variable speed drive and Accessories Image 1
ATV320D11M3C Schneider Electric Variable speed drive and Accessories Image 2
ATV320D11M3C Schneider Electric Variable speed drive and Accessories Image 3
ATV320D11M3C Schneider Electric Variable speed drive and Accessories Image 4
ATV320D11M3C Schneider Electric Variable speed drive and Accessories Image 5
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 1 Week
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
1 pcs.
Frequency converter, ATV320D11M3C, Schneider Electric
Altivar Machine ATV320 range is an offer of variable speed drives designed for Original Equipment Manufacturers (OEMs). Its compact form factor allows vertical stacking of drives inside machine frames. It works at a rated power up to 11kW / 15hp and a rated voltage from 200V to 240V AC. Its robust design with IEC 60721-3-3 class 3C3 coated printed circuit boards allows to extend machine availability in harsh environmental conditions, for example at ambient temperatures of up to 60°C without the need of additional cooling. It incorporates functions suitable for the most common applications, including torque and speed accuracy at very low speed, high dynamic performance with flux vector control without sensor and extended frequency range for high-speed motors.
It also incorporates parallel connection of motors and special drives using the voltage/frequency ratio and static speed accuracy and energy saving for open-loop synchronous motors. It weighs 6.8kg and its dimensions are 180mm wide, 330mm high, 198mm deep. The drive software includes 5 safety functions that help machines meet safety requirements, whether or not they are used in conjunction with a Preventa safety module.
Technical specifications
Filter Property Value
Version frequency converter
Power 11 kW
Number of phases 3
Rated voltage 200 V
Output current 54 A
Width 180 mm
Height 330 mm
Depth 198 mm