ATV320U75M3C | Schneider Electric
Frequency converter, 3-phase, 7.5 kW, 200 V, 33 A, ATV320U75M3C
Order No.: 06N0327
EAN: 3606480966682
MPN:
ATV320U75M3C
ATV320U75M3C Schneider Electric Variable speed drive and Accessories
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available in 3 Days: 19 pcs. - if ordered today
1 pcs.
Frequency converter, ATV320U75M3C, Schneider Electric
Altivar Machine ATV320 range is an offer of variable speed drives designed for Original Equipment Manufacturers (OEMs). Its compact form factor allows vertical stacking of drives inside machine frames. It works at a rated power up to 7.5kW / 10hp and a rated voltage from 200V to 240V AC. Its robust design with IEC 60721-3-3 class 3C3 coated printed circuit boards allows to extend machine availability in harsh environmental conditions, for example at ambient temperatures of up to 60°C without the need of additional cooling.
Features
  • Safety function
  • Fanless
  • For simple and advanced machines
  • Advanced Motor control
  • Less downtime
Version frequency converter
Power 7.5 kW
Number of phases 3
Rated voltage 200 V
Output current 33 A
Width 150 mm
Height 232 mm
Depth 178 mm