ATV212WD30N4C | Schneider Electric
Frequency converter, 3-phase, 30 kW, 480 V, 58.5 A for pumps and fans, ATV212WD30N4C
Order No.: 06N0213
EAN: 3606480322761
MPN:
ATV212WD30N4C
Series: Altivar 212
ATV212WD30N4C Schneider Electric Variable speed drive and Accessories
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 8 Weeks
1 pcs.
Frequency converter, ATV212WD30N4C, Schneider Electric
This Altivar 212 variable speed drive can feed 3-phase asynchronous motors.Its protection index is IP55 and it has a built-in EMC filter.It works at a rated power up to 30kW / 40hp and a rated voltage from 380V to 480V AC. Its design is based on eco-energy with a reduction in energy consumption of up to 70% compared to a conventional control system. Thanks to its cable temperature rise reduction technology, the Altivar 212 drive offers immediate, disturbance-free operation avoiding additional options such as a line choke or DC choke to deal with current harmonics.It weighs 58.5kg and its dimensions are, 284mm wide, 720mm high, 315mm deep.
Features
  • Low energy consumption
  • Designed for building management systems
  • Dedicated to fan and pump systems
  • Reduces harmonic technology included
Suitable for pumps and fans
Power 30 kW
Number of phases 3
Rated voltage 480 V
Output current 58.5 A
Width 284 mm
Height 720 mm
Depth 315 mm