ATV12H018F1 | Schneider Electric
Frequency converter, 1-phase, 0.18 kW, 120 V, 1.4 A, ATV12H018F1
Order No.: 06N0185
EAN: 3606480071010
MPN:
ATV12H018F1
Series: ALTIVAR 12
ATV12H018F1 Schneider Electric Variable speed drive and Accessories
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 1 Week
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
1 pcs.
Frequency converter, ATV12H018F1, Schneider Electric
This Altivar 12 variable speed drive can feed single phase asynchronous motors. It works at a rated power up to 0.18kW / 0.25hp and a rated voltage from 100V to 120V AC. It is designed with heatsink for normal environments and fan-cooled enclosure. Transient overtorque function prevents stoppages by unjamming the machine with extra torque, when needed, this reduces downtime and maintenance costs. It features underload and overload detection, this contribute to protect your installation. The Altivar 12 drive integrates as standard the Modbus communication protocol, which can be accessed via the RJ45 connector located on the underside of the drive.
Features
  • Less downtime and maintenance costs with transient overtorque function
  • Installation requires only one screwdriver
  • Multifunctionality allows product to replace multiple components
  • Reduce costs of stocking spares
Technical specifications
Filter Property Value
Version frequency converter
Power 0.18 kW
Number of phases 1
Rated voltage 120 V
Output current 1.4 A
Width 72 mm
Height 143 mm
Depth 102.2 mm