ATV12HU15M2 | Schneider Electric
Frequency converter, 1-phase, 1.5 kW, 240 V, 7.5 A, ATV12HU15M2
Order No.: 06N0188
EAN: 3606480071096
MPN:
ATV12HU15M2
Series: ALTIVAR 12
ATV12HU15M2 Schneider Electric Variable speed drive and Accessories Image 1
ATV12HU15M2 Schneider Electric Variable speed drive and Accessories Image 2
ATV12HU15M2 Schneider Electric Variable speed drive and Accessories Image 3
ATV12HU15M2 Schneider Electric Variable speed drive and Accessories Image 4
ATV12HU15M2 Schneider Electric Variable speed drive and Accessories Image 5
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available in 3 Days: 37 pcs. - if ordered today
1 pcs.
Frequency converter, ATV12HU15M2, Schneider Electric
Altivar Machine ATV12 is an offer of variable speed drives for commercial equipment and simple machines. It works at a rated power up to 1.5kW / 2hp and a rated voltage from 200V to 240V AC. It is designed with heatsink for normal environments and fan-cooled enclosure. It has advanced PID and catch on the fly functions, basic cabling, and easy motor control setting. Based on the needs, it can be delivered without heatsink, with embedded EMC filter, or as standard version. The Altivar 12 drive integrates as standard the Modbus communication protocol.
Version frequency converter
Power 1.5 kW
Number of phases 1
Rated voltage 240 V
Output current 7.5 A
Width 105 mm
Height 142 mm
Depth 156.2 mm