APM1L0CCM230 | Schneider Electric
Switch cabinet cooling module, 1-phase, 230 V, for Altivar Process Modular, APM1L0CCM230
Order No.: 06N0999
EAN: 3606481012890
MPN:
APM1L0CCM230
APM1L0CCM230 Schneider Electric Variable speed drive and Accessories
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 1 Week
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
1 pcs.
Switch cabinet cooling module, APM1L0CCM230, Schneider Electric
This cabinet cooling module is a component of the altivar process modular liquid drives. It operates with a nominal supply voltage of 115V AC. This module has an IP00 protection rating. It is an air/water exchanger with fan. It must be integrated into a cabinet. It is part of the altivar process modular Liquid offering for demanding applications.
Features
  • Motor performance and connectivity
  • Complete control of your applications
  • Web server and services via Ethernet
  • Simple integration in PLC environments
Technical specifications
Filter Property Value
Version switch cabinet cooling module
Suitable for Altivar Process Modular
Number of phases 1
Rated voltage 230 V
Width 254 mm
Height 417 mm
Depth 429 mm