APM1L0CCM115 | Schneider Electric
Switch cabinet cooling module, 1-phase, 115 V, for Altivar Process Modular, APM1L0CCM115
Order No.: 06N0998
EAN: 3606481012883
MPN:
APM1L0CCM115
APM1L0CCM115 Schneider Electric Variable speed drive and Accessories
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 1 Week
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
1 pcs.
Switch cabinet cooling module, APM1L0CCM115, Schneider Electric
This cabinet cooling module is a component of the altivar process modular liquid drives. It operates with a nominal supply voltage of 230V AC. This module is IP00. It is an air/water exchanger with fan. It must be integrated into a cabinet. It is part of the altivar process modular Liquid offer for demanding applications.
Features
  • Motor performance and connectivity
  • Complete control of your applications
  • Web server and services via Ethernet
  • Simple integration in PLC environments
Technical specifications
Filter Property Value
Version switch cabinet cooling module
Suitable for Altivar Process Modular
Number of phases 1
Rated voltage 115 V
Width 254 mm
Height 417 mm
Depth 429 mm