TPRSS038 | Schneider Electric
Direct starter, 18.5 kW, 38 A, 24 V (DC), TPRSS038
Order No.: 03P8269
EAN: 3606489832810
MPN:
TPRSS038
Series: TeSys island
TPRSS038 Schneider Electric Soft Starters, Braking Devices
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available in 3 Days: 308 pcs. - if ordered today
Subject to prior sale
SIL motor starter, TPRSS038, Schneider Electric
TeSys island direct SIL starter, 3 poles, 38 A/690 V. Connected to a TPRBC bus coupler it controls, protects and monitors loads up to 38 A and motors up to 18,5kW@400V / 20hp@480V. It can be used for safety related systems conforming to IEC 61508. It provides motor protection functions including thermal overload (setting 0.76-38 A, tripping class 5-30), phase loss, phase unbalance and reversal, long start (stall), locked rotor (jam), rapid cycle lockout, ground current detection. Multi standards certified (IEC, UL, CSA, CCC, EAC), Green Premium compliant (RoHS/REACh).
Version direct starter
Power 18.5 kW
Rated current 38 A
Rated voltage (DC) 24 V
Degree of protection (IP) IP20
Standard number IEC 60947-4-1
min. operating temperature -10 °C
max. operating temperature 60 °C