TPRSS065 | Schneider Electric
Direct starter, 30 kW, 65 A, 24 V (DC), TPRSS065
Order No.: 03P8280
EAN: 3606489832827
MPN:
TPRSS065
Series: TeSys island
TPRSS065 Schneider Electric Soft Starters, Braking Devices
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 1 Week
Subject to prior sale
SIL motor starter, TPRSS065, Schneider Electric
TeSys island direct SIL starter, 3 poles, 65 A/690 V. Connected to a TPRBC bus coupler it controls, protects and monitors loads up to 65 A and motors up to 30kW@400V / 40hp@480V. It can be used for safety related systems conforming to IEC 61508. It provides motor protection functions including thermal overload (setting 3.35-65 A, tripping class 5-30), phase loss, phase unbalance and reversal, long start (stall), locked rotor (jam), rapid cycle lockout, ground current detection. Multi standards certified (IEC, UL, CSA, CCC, EAC), Green Premium compliant (RoHS/REACh).
Version direct starter
Power 30 kW
Rated current 65 A
Rated voltage (DC) 24 V
Degree of protection (IP) IP20
Standard number IEC 60947-4-1
min. operating temperature -10 °C
max. operating temperature 60 °C