A9F95220 | Schneider Electric
Circuit breaker, 2 pole, K Curve, 20 A, 400 V, DIN rail, A9F95220
Order No.: 01P7852
EAN: 3606480084782
MPN:
A9F95220
Series: Acti 9
A9F95220 Schneider Electric Circuit Protectors
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 1 Week
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
1 pcs.
Circuit breaker, A9F95220, SCHNEIDER
The A9F95220 is a low voltage miniature circuit breaker. It is a 2P circuit breaker with 2 protected poles and 20 A In rated current and K tripping curve. The rated short circuit breaking capacity goes up to 50 kA at 220 V AC to 240 V AC. This miniature circuit breaker protects circuits against short circuit and overload current.
Features
  • High breaking capacity
  • High rated impulse withstand voltage
  • High mechanical durability
  • High electrical durability
Technical specifications
Filter Property Value
Product type circuit breaker
Pin number 2 pole
Tripping characteristics K
Rated current 20 A
Rated Voltage 400 V