A9F95240 | Schneider Electric
Circuit breaker, 2 pole, K Curve, 40 A, 400 V, DIN rail, A9F95240
Order No.: 01P7855
EAN: 3606480084805
MPN:
A9F95240
Series: Acti 9
A9F95240 Schneider Electric Circuit Protectors
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 1 Week
1 pcs.
Circuit breaker, A9F95240, SCHNEIDER
The A9F95240 is a low voltage miniature circuit breaker. It is a 2P circuit breaker with 2 protected poles and 40 A In rated current and K tripping curve. The rated short circuit breaking capacity goes up to 36 kA at 220 V AC to 240 V AC. This miniature circuit breaker protects circuits against short circuit and overload current.
Product type circuit breaker
Pin number 2 pole
Tripping characteristics K
Rated current 40 A
Rated Voltage 400 V