R-78HB5.0-0.5 | RECOM
DC converter, 9-72 VDC, 3 W, 1 output, 5 VDC, 87 % efficiency, R-78HB5.0-0.5
Order No.: 33C472
EAN: 4099891335274
MPN:
R-78HB5.0-0.5
Series: R-78HB
R-78HB5.0-0.5 RECOM DC/DC Converters Image 1
R-78HB5.0-0.5 RECOM DC/DC Converters Image 2
R-78HB5.0-0.5 RECOM DC/DC Converters Image 3
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Subject to prior sale
DC/DC converter, type Recom R-78HB.
Technical attributes (type, input voltage range, output voltage, output current, efficiency at min./max. input voltage): R-78HB5.0-0.5, 9.0 to 72 V, 5.0 V, 0.5 A, 87/81 %
Number of outputs 1
Output current 500 mA
Output voltage DC 5 VDC
Input voltage AC 9-72 VDC
Power 3 W
efficiency 87 %
Design SIP3
Length 11.5 mm
Width 8.5 mm
Height 17.5 mm