R-78HB12-0.5 | RECOM
DC converter, 17-72 VDC, 6 W, 1 output, 12 VDC, 94 % efficiency, R-78HB12-0.5
Order No.: 33C476
EAN: 4099891335281
MPN:
R-78HB12-0.5
Series: R-78HB
R-78HB12-0.5 RECOM DC/DC Converters Image 1
R-78HB12-0.5 RECOM DC/DC Converters Image 2
R-78HB12-0.5 RECOM DC/DC Converters Image 3
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available: 84 pcs.
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
20 pcs.
42 pcs.
84 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
DC/DC converter, type Recom R-78HB.
Technical attributes (type, input voltage range, output voltage, output current, efficiency at min./max. input voltage): R-78HB12-0.5, 17 to 72 V, 12 V, 0.5 A, 94/89 %
Technical specifications
Filter Property Value
Number of outputs 1
Output current 500 mA
Output voltage DC 12 VDC
Input voltage AC 17-72 VDC
Power 6 W
efficiency 94 %
Design SIP3
Length 11.5 mm
Width 8.5 mm
Height 17.5 mm