C0162402 | OKW
PC enclosure shell, (L x W x H) 240 x 160 x 30 mm, light gray (RAL 7035), C0162402
Order No.: 30H2823
EAN: 4099889513172
MPN:
C0162402
Gehäuseschale 160x240x30, mit F., PC
Series: ROBUST-BOX
C0162402 OKW General Purpose Enclosures
Subject to prior sale
Case shell, C0162402, OKW
Case shell with thread and fixing towers as separate part.´Alternative use either as top or bottom part. Screw fixing outside of the sealing area. Recess of min. 0.8 mm for the use of membrane keyboards. Each 1 part with tongue and 1 part with groove needed for 1 case.
Technical specifications
Filter Property Value
Material PC
Length 240 mm
Width 160 mm
Height 30 mm