TCGF-1,5S50X-100X100X1,0-BST | MTC
Heat conducting disc, 1.5 W/mK, silicone, (L x W) 100 x 100 mm, TCGF-1,5S50X-100X100X1,0-BST
Order No.: 13L7009
EAN: 4099891744380
MPN:
TCGF-1,5S50X-100X100X1,0-BST
Series: TCGF
TCGF-1,5S50X-100X100X1,0-BST MTC Thermal Pads
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 4 Weeks
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
5 pcs.
Gap pad, TCGF-1,5S50X-100X100X1,0-BST, MTC
Features
  • Excellent conformability
  • Easy installation and handling
  • Very good thermal properties
Technical specifications
Filter Property Value
Thermal conductivity 1.5 W/mK
min. operating temperature -40 °C
max. operating temperature 200 °C
Material silicone
Thickness 1 mm
Length 100 mm
Width 100 mm